Ek Gıda Dalgası  | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Ek Gıda Dalgası 
11 Şubat 2016

Bebeğin ek gıdaya geçmesi kutlanacak bir kilometre taşı olsa da, ‘Eyvah ben şimdi ona ne yedireceğim?’ paniği ile geliyor çoğu kez.

ekgida

Aslında ilk panik, ‘Ek gıdaya ne zaman geçmeliyim?’ sorusunda yükseliyor. Bunun cevabına benim en İstanbul’da güvendiğim Çocuk Doktoru olan Sn. Gökhan Mamur ile beraber değinmiştik. Daha önce görmediyseniz, bu yazıyı bence mutlaka okuyun.

Özet rica edene verelim: Artık “İlk 6 ay sadece anne sütü” diyen ekolden sapmalar var.

Yeni ekol, “Ana öğün anne sütü olmak kaydıyla, bebeği 4. aydan itibaren önce sebze, sonra meyve vererek katı gıda ile tanıştırabilirsiniz,” der. Amaç daha sonra karşılaşılabilecek yeme problemlerini minimize etmek.

İlk 6 ay sadece anne sütü alıp da, düzgün yemeyen çocuk yok mu? Var elbet. Karar sizin ve hekiminizin. Ama katı gıdaya başlamaya karar verdiyseniz paniklemeyin.

Şimdi bakalım: Evden bakıcısız çalışıyorum. Temizlik için haftada sadece 1 gün yardımcım geliyor. Talepleri rokete bağlanmış 5,5 yaşında bir Gökçe’m var. Okul servisi benim, haftada bir gün aikidoda, bir gün baledeyiz. Cumartesileri etkinlikte, pazar elimizde büyüteç bir gece önceden okuduğumuz bitkiler kitabı ile doğadayız. Evin pazarı, nizamı, bebeğe bakan sabrı bende. Façam iyi olduğunda “A çok genç görünüyorsun,” iltifatı alsam da, çoğu gece bitik giriyorum yatağa. Minerallerim dip yapsa da Fit Anne‘yim, Kime #annedenir’im de ama…

..ama ek gıdaya yenilmedim.

“Yıpandılar yahu” diye hayıflanarak baktığım ellerimin yapması gerekenleri kendim hallediyorum da, delege edebildiklerimi Avent’e bıraktım.

 • Tel süzgeçle tencerede buharda öğün pişirme topuna girmedim mesela. Her öğün taze taze pişmesi gerekiyordu Çınar’ın yiyecekleri. Ben evi toplamaya dalmışken, dibi tutmuş tencereyi evyede ovalama, yeniden sebze haşlama sorununu çıkardım hayatımdan.
 • Ya da Philips Yoğurt Makinesi ilgilensin dedim sütün sıcaklığıyla, mayalanma süresinin sonuyla.

Bütçem elverdikçe prize bağlandım. 

 • Aldığım sebzeyi, buharda tazeden pişirip verdim Çınar’ın eline; tıkama riski olan ayvaydı, armuttu benzer meyveleri de. Onu yiyeceklerle tanıştırmak, anne sütü azalınca yiyen çocuğu bulmak konusunda elimi kolayladı.

Evde yarattığı kalabalığı bilmiyorum ama Buharlı Pişirici 6+’nın yıldızıdır bence. o sofra yemeği yemeye başlayınca eve hizmet etmeye devam eder. Benim azalan demir seviyemle mücadele için kırmızı pancar pişirdi dün gece mesela. İçindeki tabağa, suyu içeyim diye bardağa.

0-6 ay arası için süt pompası neyse, 6+ için buharlı pişirici odur kanımca.

 • 20 dakikada pişirir, suyunu kaybetmez,
 • İsteyene hazneyi ters çevirince blenderda püre yapar.
 • Tek seferde yapar işi, temizliğe çok kalem açmaz.

Anneyi en kritik yerde defaten yedekler, budur hikmeti.

Değer mi buharlı pişirici almaya derseniz, eve alacağınız 1000 tane oyuncağa ihtiyacı yok bebeğinizin; onun en çok istediği ev işlerinin çaldığı anneciği.

 

Ek Gıda Dalgası  için 2 cevap

 1. Gökçe der ki:

  Ben inanılmaz memnunum bütün arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Biz anne sütü yetersizliği nedeni ile 4.ayda geçtik ek gidaya. Bende çalışan anne olarak işime biraz çabuk döndüm. Philips avent buharlı pişiriciyici intenetten gördüm ve hemen temin ettim. Şimdi her sabah sebze puresini yapiyor öyle evden çıkıyorum ve hep günlük yapabildigim için çok huzurlu oluyorum. Kesinlikle verdiğim paraya hiç pişman değilim. Iyiki varsin philips

  • editor der ki:

   Gökçe Hanım Merhaba,

   Buharlı Pişirici’yi severek kullanmanıza, meleğe taza taze öğünleri sizi yormadan ulaştırmasına çok sevindik.
   Bize yazdığınız için çok teşekkür ederiz :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.