Uyku Rutini Nedir, Gerekli Midir? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Uyku Rutini Nedir, Gerekli Midir?
29 Şubat 2016

Geçen yazıda giriştiğimiz anneleri gece uykusuyla buluşturma misyonumuz devam ediyor.

1. Avent Bebeği kızım Gökçe’yi büyütürken tesis edemediğim uyku düzeni ve bunun beni zombiye dönüştürmüş olması, ikinci bebeğimi büyütürken beni en çok ürküten tecrübeydi.

Ekran Resmi 2016-02-29 16.01.52

Şimdiye kadar sen de bir uyku düzeni oturtmakta güçlük çektiysen sevgili anne ve rutin kelimesi seni sinirlendiriyorsa bak şunu dinle:

Rutin yetişkinler için bir nebze sıkıcılık önermesi içerse de, bir bebek için öngörülebilir bir dünya düzeni demektir.

Yediği yemekten sonra, bir masal dinleyeceğini, altının değişeceğini ve ninni eşliğinden yatacağını bilen bebek, uykuya çabuk geçer. Çünkü bebeklerde uzun bir süre neden sonuç ilişkisi yoktur.  Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 2,5 yaşına kadar.

Yani bir bebek “Benim uykum geldi, uyuyayım” demez. Vücudundaki garip hissi anlamlandıramaz ve sonu ağlama krizi ile biten yaygarasına başlar.

O nedenle sadece gece değil, uyandığı andan itibaren başlayan bir rutini olması bebek için elzemdir. Tracy Hogg neredeyse bütün külliyatını bu bilgi üzerine inşa eder. Kendisinin diğer öğretilerine pek ısınamasam da, sorarım size: Haksız mı? Vallahi değil.

Ekran Resmi 2016-02-29 15.58.39

Bebeğinizin uykusu pembe burunlu dostununkine benzemesin.

Yani uyku sorunu çözmek için yapılması gereken birincil iş şu: Ne yap et, bebeğin için bir rutin oluştur sevgili uykusuz anne/baba. Geceleri tavşan uykusu istemiyoruz.

Şimdi gelelim ikincil işe: Aşağıdaki başlığa verilecek cevapları biliyor musun?

Uyku Rutinini Doğru Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabah en geç kaçta kalkmalı, günüz uykusu ne kadar olmalı, ikinci uykuya ne zaman geçmeli ve ikincil uykudan ne zaman uyanmalı? Bu sorulara doğru cevabı verdikten sonra, gece yatması gereken saati bulacağız.

Uyku Meleği Seride Samurkaş Karaç ve onun üstadı Kim West’i de yanıma alarak soruyorum: Bizimle misin?

Bak şimdi, özellikle büyük anne tayfasının çok sevdiği ve sonu “cık cık”la biten  “Uyuyan bebek uyandırılmaz çocuuum” önermesi, büyük bir şehir efsanesi. Bebeğin uykusunu yapılandırmak için onu ille de uyandıracaksın.

Yan sen bir kabile içinde, tek yapman gereken iş bebek bakımı olarak idame ettirmiyorsam hayatını uyandırma tabii. Ama gidecek işin, bakacak ikinci çocuğun ve bürünmen gereken bir insan kılığın olduğu için yeniyüzyılın en kıymetli aktif varlığı, senin bilançonda da uyku biliyorsun.

Ekran Resmi 2016-02-29 16.06.42

O uyuyacak ki, sen uyuyacaksın. Kendi uykunun değerini düşürmemek için izlemen gereken bir programın olacak. O da şöyle:

  • Yüzünü görünce gününü aydınlatan bebeğin gündüz 7.30’da uyanmış olmalı. Sabah yetiştirmem gereken işlerim oluyor, en geç kaçta uyandırabilirim dersen  08.00. bebeğin sabah en geç 8’de kalkmış olmalı.

Sonrası malum: Kalktı, bezi değişti, kahvaltı etti, parka gitti. Kitap okudun, karnını doyurdun. 10.30 gibi gözlerini ovuşturmaya başlayacak zaten.

  •  11.00 gibi ikinci gündüz uykusunu başlamalı. 1 saat, max. 1 sa 15 dk. sürsün. Bak 1,5 saat demedim. Gerekirse alarm kur.

Kalksın ki, uzun uyması gereken ikinci uykuya saat 15.00 gibi geçebilsin. 15 dakika geç uyandırırsan, gece yatma saati ile oynarsın. 15 dakika gibi masum görünen fark aritmetik değil de, geometrik öteler gece yatacağı uyku saatini.

  • Saat 15.00- 17.00 arası ikinci uyku. 17.00’de de ikinci uykudan kalkması lazım.

Burada altına basa basa söylemeye çalıştığımız ikinci ipucu aşağıda. Yakalayın kendinizi, biz genelde tersini yapmaya eğilimliyiz.

Bebek gündüz 1. uykuyu kısa, 2. uykuyu uzun uyumalı.

Sonra akşam 20.00’e kadar oyun ve doyum zamanı. Hazırlıklar başlasın…

  • Gece bebeğiniz saat 20.30 – 21.00’de uyumuş olmalı.

Sonrası yazıda gece uyku rutinini kurarken dikkat edeceklerimize bakacağız. Ama şunun altını tekrar çizelim:

Rutini bakım veren kurabilirse, bebeğin uyku döngüsü yetişkini hemen takibe alıyor.

“Saat saat mi bilecekler hemşire, yok artık daha neler” diye boşlayan sesimi, ben mesela bu programı denedikten sonra hemen terbiye edecektim. Ablası uyumayan Çınar’ın bu düzene hemen adapte olmuş, beni de öngörülebilir bir güne kavuşturmuştu. Batılı her şeyi sayıp bir istatistik çıkarmayı sevdiği için, bebeklerin hareketlerini de saymıştı belli.

Unutmayın: Bebek rutini sever, genelde ebeveynler sevmez. Lakin rutin sonrası tahmin edilebilir bir bebeğe sahip olan her ebeveyn rutinin ateşli bir savunucusu olur.

Devam edelim değil mi?

Not: Bebeğini sadece uyutmayı değil, uyandırmadan resimlemeyi başaran bu anneye edecek iltifatı şu an bulamıyorum. Görseller themetapicture.com adresinden. Fotoğrafların devamına bakmak isterseniz, burada. Annelik sanat hakketen mirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.