Bebek Ürünlerinde Güvenlik  | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebek Ürünlerinde Güvenlik 
21 Nisan 2016

Çocukların güvenliği deyince akan sular duruyor değil mi?

Sevgi dolu bir ilgiden sonra tesis edilmesi gereken ilk şey güvenlik anne kitabımda.

Bir şey yeterince güvenli değilse giyilmesin, oynanmasın, binilmesin istiyorum. Bir yandan bir iş güvenlikçi gibi sürekli auditteyim, bir yandan da dünya tehlikelerle dolu bir yer yazılımı yüklememek için tetikte. 

Biliyorum dengeyi kaçırırsam, önce ebeveynliğin sonra çocukluğun tadını kaçıracağım.

bebek guvenligi ig-2

Sınırı doğru yerden çekmek istiyorum tamam da, sürekli değişen bir sınırı doğru yerden nasıl çekerim bilmiyorum. Her geçen gün sınır değişiyor; bildikçe, öğrendikçe inceliyor.

Bagider 

Dün yaşamlarımızı daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlayan Bagider’in güvenlik konulu toplantısındaydım. Bagider 1,5 yıl önce bebek ve çocuk ürünlerindeki güvenlik denetimlerinin doğru yapılması için kurulmuş bir STK. Kurucuları arasında bu pazara mal ve hizmet sunan firmalar bulunuyor. Bakanlık ve eğitim kurumları ile işbirliği yapıyorlar.

Bebek araç gereçlerinde ne gibi tehlikeler var; tüketici açısından güvenli ürün nedir gibi başlıkları inceliyor; denetimler yapıyorlar.

IMG_0238

Geçtiğimiz salı günü de Grand Hyatt Otelinde blogger annelerle bir araya geldiler. Neden mi?

1994’te yalnızca 1 tane zararlı madde yasası vardı. Bu konudaki anne talebi zararlı maddelerin kabul edilen sayısını artırdı. Yani siz ben talep etmedikçe, pazar çocuklarımız için daha güvenli hale gelmiyor.

O zaman bebek araç gereçlerinde güvenlik deyince nelere dikkat etmemiz gerektiğine beraberce bakalım mı? Riskler en çok 3 başlıkta toplanıyor.

  • mekanik riskler
  • yanmaya karşı riskler
  • ağır metal riskleri

Peki siz aldığınız ürünlerin güvenli olduğunu nasıl anlayacaksınız? Mesela…

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edelim? 

  • Aldığınız oyuncakta CE işareti olsun.
  • EN 71-1 ve EN 71-2 testinden geçmiş olsun.
  • Bir de 0-3 yaşa uygun değildir uyarısına önemle dikkat edin.

Yalnız…

CE işareti olması bir oyuncağın tehlikesiz olduğu anlamına gelmez. Diyelim ki ablasına CE işaretli bir ayı aldınız. 0-3 yaş çocuğu bununla yumuşak yumuşak oynamaz. Çeker, koparır, parçalar. Bu tip bir durum oluştuğunda gözler, burun, içindeki çıngırak çocuğa zarar verir mi gözüyle mutlaka bakın.

Ses de dikkat edilmesi gereken bir diğer başlık. Çok sesli oyuncaklar, çocuğun işitme duyusuna zarar verebilir.

Bundan başka etiket konusuna dikkat etmekte fayda var.

Satın aldığımız oyuncaklardaki devasa etiketleri kesip atmayı seviyorum ben. Aslında bunları özenle saklamamız gerektiğini bilmiyordum. Hatta Bagider der ki, ürünün üzerinde etiket yoksa, ambalajını saklayın. Bu şekilde sorun yaşarsanız, hakkınızı aramaya çıktığınızda ispatınız olur.

“Hak aratmasın Yarebbim” diyerek bu konuyu noktalıyor, sonraki yazıda giysilerdeki risklere bakalım diyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.