Bebek Ürünlerinde Güvenlik – II | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebek Ürünlerinde Güvenlik – II
26 Nisan 2016

Geçen hafta bebekler için güvenliği konuşmaya başlamıştık. Anne babaysanız zaten 10 kaplan gücünde oluyorsunuz da, konu güvenlik olunca mesele çelme dolu.

Ekran Resmi 2016-04-26 16.02.48

Foto Kaynak: babyphotography1.tumblr.com

İlk bölümde oyuncak alırken dikkat edileceklere bakmıştık. Şimdi sıradaki soru şu: Giysilerdeki kordonların ciddi tehlike içerdiğinden haberiniz var mıydı?

Örneğin çektiğinizde diğer tarafa doğru uzayan bir kapüşon kordonu ya da eşofman ipi, kaydırağa takılabilir, otobüsten inerken kapıya sıkışabilir veya tamamen çekilince yutmaya müsait bir hale gelebilir.

Yutsa ne olur ki demeyin. Bu tip ipler organların etrafına dolanarak ölümcül riskler yaratabiliyor.  

Alınacak en basit önlem ipi giysiye dikmek veya ucunda plastik aparatlardan olmasına dikkat etmek.

Hangi Ürün Tehlikeli? Uygunsuz Ürünü İfşa Eden Kurum Var Mı?

Evet var. Rapid Alert System Weekly bu amaçla hizmet veriyor. Avrupalı anne burayı dikkatle takip etmekteymiş. Bundan sonra bizim de radarımızda olacağı kesin.

Peki uygunsuz üretim yapan firmanın başına nelerin geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Bakın bu süreç şöyle işliyormuş:

Bagider İstoç’a gidiyor ve rastgele denetim yapıyor. Uygunsuz üretim varsa, firmanın 17.000  ile 38.000 TL arasında para cezası almasını sağlıyor. Bundan başka marka ve ürün 2 ulusal TV kanalında ve 2 gazetede ilan yoluyla ifşa ediliyor. Tutanak düzenleniyor. Şayet düzeltilebilecek bir hata değilse, ürün imha ediliyor.

IMG_0227

Bagider toplantısını kayda alan blogger anneler

Bu cezanın çok az olduğunun farkında mısınız? Bence caydırıcılığı yok. Ancak diyelim ki CE damgası koyan bir ürünün sahteciliğinin farkına vardınız. Bu işin de peşini bırakmak istemiyorsunuz. O zaman Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yapabiliyorsunuz.

Aman Dikkat: Azo Boyar Maddeler

İspanya’dabir fabrikada çalışan işçiler azo boyar maddeler nedeniyle ölünce anneleri ayaklanır ve bu madde böylece gündemimize girer. Üzücü değil mi? O anneler sayesinde bu maddenin yazının ilk bölümünde bahsettiğim 1994’te yasaklanan madde olduğunu öğrendik.

Bir diğer sakıncalı madde de formaldehit. Buruşma önleyici olarak kullanılan formaldehit maddesine uzun süre maruz kalanlar akciğer kanseri olabiliyor!

Brezilya fönü yaptırmadınız umarım. Gerçekten umarım.

Bagider der ki, aldığınız tekstil ürününde kötü koku varsa, muhtemelen formaldehit içeriyordur. Ne kadar geçiyor bilmiyorum ama mutlaka yıkayarak kullanın diye de önerdiler.

Bizde terleyince tekstilden vücudumuza geçen ağır metaller, bebeklerde tükürük yoluyla vücuda geçiyor. O nedenle kuşmaşta hangi madde olduğu, ağzına aldığı oyuncakta ne olduğu çok önemli. Bu arada maruz kalınabilecek en kötü maddelerin kadmin ve kurşun olduğunu öğreniyorum. Çıtçıtlardan bildiğimiz nikel de bir diğer alerjen. Satın aldığınız zıbının çıtçıtının etrafında kumaş olmasına özen göstermekte fayda var.

Bir üründe TSE belgesi varsa içim rahat edebilir mi? 

Kötü niyetli bir firma TSE belgesi aldıktan 3 ay sonra, kullandığı malzemeyi kötüsü ile ikame edebilir diyor Bagider. Toplantıda edindiğim bilgiye göre TSE belge alındıktan sonra tekrar kontrol yapmıyormuş. Soruya cevabı siz kendiniz verin.

Anne candır, annelik sanattır ama bir anne mutlaka cambazdır. Düşebileceğimiz tuzaklar bir nebze aydınlanmıştır umarım. Daha güvenli bir dünya dileğiyle…

 

Kategori: Genel
Etiketler:
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.