Ekran Nesli ve Bağımlılık Tehlikesi  – 1 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Ekran Nesli ve Bağımlılık Tehlikesi  – 1
11 Mayıs 2016

İşte hem uzun uzun yazacağım, hem de başıma gelince tırsacağım diye biraz ürkmekte olduğum konu:

Screenagers yani Ekran Nesli.

Ekran Resmi 2016-05-09 16.00.34

Geçen Perşembe HTHayat ile özel gösterimini Raffles Otel’de anne grubu ile beraber izlediğimiz bu film, teknolojiyi ateşten gömlek olarak üzerine giyen ergen ebeveynlerini konu alıyor.

Gösterime önayak olan Psikolog Nilüfer Devecigil ile filmi yorumlamak, seyrin bonusuydu. Nilüfer’i dinledikten sonra dijital ajans sahibi olan kardeşi Cüneyt Devecigil ile de konunun yetişkinler açısından teknoloji tarafına baktık. Bu yazı, her ikisinden dinlediğim kıymetli uyarıları kendine seri haline getirmeyi görev bilir.

Ekran Resmi 2016-05-09 16.03.12

Özet vereyim:

Kız çocukları bekleyen asli tehlike sosyal medya kullanımı, erkek çocuklarınki ise şiddet içerikli oyunlar. Ve ekranların her iki grubu da kapsamdan bağımsız şekilde kendine bağımlı hale getirmesi. “Aman başka şeye bağımlı olacağına, buna olsun” deme lüksümüz yok, çok korkulanla madde kullanımı ile aynı tahrifatı yapıyor ekran bağımlılığı; beyni aynı yerden zedeliyor.

Başlıyorum…

  • Hikaye Amerika’da telefonu bozulan ergen kızıyla alışverişe çıkan annenin öyküsüyle başlar. Bozulan telefonun aynısını istemez 13 yaşındaki kızı. Zira aklı onu daha havalı gösterecek net bağlantılı akıllı olanında.
  • Böylece havalı görünebilecek, abuk durumlarda meşgulmüş gibi davranabilecek, istemediği bir durumda kalınca telefonuyla ilgilenebilecek ya da hoşlandığı çocuğun gözüne bakarak konuşmak yerine onunla mesajlaşabilecek. Arkadaşları ile olan bağını korumak ister ama aslında ilişkiyi insani yapan her şeyden kaçar.
  • Anne ataktadır tabii. Bu pası hane halkının kalesinde istemediği bir gol olarak görmek istemez. Lakin istediği telefonu kızına almamanın sorunu çözmeyeceğini bilir.
  • Herkeste var onda yok demek hem çocukta yoksunluk duygusunu perçinlemek demek, hem de artık orta malı olmuş bir kalem üzerinden arkadaşlarının gözünde kızını ötekileştirmek.

Peki ne yapacak? Orta yolu bulacak. Bulacak ama nasıl?

Film bu konunun şahane bir açılımıydı işte. Edinip izlemenizi şiddetle önereceğim bu filmi bulamayanlar, yarın yazacağım notlardan yardım alabilir umarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.