Bir Yetişkin Hastalığı Olarak DEHB | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bir Yetişkin Hastalığı Olarak DEHB
14 Haziran 2016

DEHB yani Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu. Çağımız çocuğunun – anne babasının demedim farkındayım- korkulu rüyası.

Vizyonda gereğinden uzun kalan bu korkulu rüyayı günümüz çocuğu korkulu gözlerle izliyor, zira hemen hepsi aynı yaftayı yemeye hazır: Biraz kıpradı mı çocuk, ötelerden bir kaş yükseliyor: Sizinki biraz aktif mi?

Dikkat toplayamama, aşırı hareketlilik, kontrol bozukluğu olarak öğelerine ayırabileceğimiz DEHB, Türkiye’de 600.000 civarı kişide görülüyor. Bebeklikten başlayıp ömür boyu sürebilen bir sorun olarak tanımlanan DEHB’nin, çocuk ve ergenlerin %5,3’ünü etkilediği söyleniyor*.

Lakin ben bu rakamın fazlaca abartıldığına inanıyorum.

Yetişkinler için bir şey demeyeyim ama çocuklar için tehlikeli bir tanımlama yapıldığına kaniyim. Modern çağın gazladığı her hastalık gibi bu hastalığa konan tanıların da büyük kısmının doğru olmadığını düşünüyorum: Bizim neslin görmediği kadar çok alerjik veya hiperaktif çocuk var şu an.

Alerji mağduru çocuklar, testler, tanılar, yanlış tedaviler ve onunla ilişkili endüstriyel gelirler bir başka yazının konusudur ama bu DEHB, daha sinsi bir hastalık bence. Çünkü çok daha egoist bir yerde baş veriyor: Tahamülsüz yetişkin ruhunda. 

Geçenlerde oğluna hiperaktivite teşhisi konmuş bir baba ile tanıştım. Bakıyorum çocuğa, diğerleri ne kadar koşuyorsa, o da o kadar… Gökçe’yle beraber parende atarken “Bizimkini durdurmak için ilaç kullanıyoruz” deyince “Başka bir çocuğunuz daha mı var?” diye soruyorum hayretle!

dehb_doga

Prof. Ahmet Aydın’ın önerdiği şekerden, buğdaydan uzak Taş Devri Beslenmesi’nden, bir arkadaşımın önerdiği, taparak okuduğum Doğa’daki Son Çocuk Kitabı’ndan ve Amerika’da DEHB teşhisi konan çocukların artık sakinleştirici kapsüllerle değil doğa terapisi ile tedavi edildiğinden bahsediyorum; boş boş bakıyor bana: “İlaç kullanmak o kadar da kötü bir şey değil” diye geriliyor önüme.

Yetişkin egosunun bir başka Berlin Duvarı’na tosladığımı anlıyorum. Bu savaşı kazanamam biliyorum. Bir çocuğu hiç bir kalem kendi ebeveyninden koruyamaz, bir kez daha kahrediyorum.

Ama soralım… Niye durmaz bazı çocuklar?

Evlerin artık eşya yığını haline gelmiş, huzur vermekten ziyade stres yaratan obez mekanlar haline gelmesi olabilir mi sebep?

Ya da çocuğun bir kapatma düğmesinin olmadığı, yetişkin ruhunun saatine uyumlanmakta zorlanabileceği gerçeği. Ben bir gece evvel partilediysem o güzel kentte, benimle aynı uçağa binen çocuk da uykusunu alamamış olabilir mi acaba bi’ ihtimalle?

Sir Ken Robinson’ın efsane bir TED sunumu vardır, belki biliyorsunuz.

Adı henüz konmadığı için DEHB teşhsi konmamış ama okulda uyumsuz ve başarısız bulunmuş Gillian Lynne bir uzmana götürülür. Annesinin şikayetlerini yirmi dakika boyunca dinleyen uzman, annesi ile yalnız görüşmek istediğini söyler ve çıkar odadan. Tam çıkarken radyoyu açar.

İçeriyi gözlemledikleri yerde annesine şöyle der: “Bayan Lynne, çocuğunuz sorunlu değil, bir dansçı. Düşünebilmek için hareket etmeye ihtiyacı var.”

O muayene o gün ona ilaçlar yerine bir dans okulu reçete etmiştir. Nice sonra Gillian Lynne’in baş dançı olmasına, Cats gibi çok uzun süre sahnelenen efsane müzikallerin koroegrafisini yapmasına, kendi şirketinin olmasına, milyarder olmasına hatta Dame olarak şövalye payesi almasına şaşırmış mıyızdır?

Hayır. Yeter ki o çocuğun bastığı tahammül sınırı bizimki olmasın.

O yüzden biri size “Sizin çocuğunuz çok hareketli, duramıyor.  Onu bir doktora götürün” diyorsa, boş verin bence. Bu yüzden gereksiz yere ilaç alan kim bilir kaç vizyon mağduru çocuk var bu ülkede.

 

 

* Bilgiye kaynaklık eden eğitimin notları burada.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.