Çocuklarınızı Çok Mu Giydiriyorsunuz?  | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklarınızı Çok Mu Giydiriyorsunuz? 
02 Eylül 2016

Tamam yaz yaz sorulacak soru değil bu; ama önümüz düşen yapraklar ve ‘Aman üstünü giy, üşüyeceksin yavrum’lar…

Ekran Resmi 2016-09-02 13.28.39

Ben peşinen itiraf edeyim. Bir çocuğun en çok üşümesine takığım. Zira mikroplar dönüşümün tozu gibiler. İlk anda görünmeseler de, her yerdeler. Beden üşüyünce hop başlıyorlar erken mesaiye. Bebeleri üşütmediğim için, nispeten kolay atlattığım kışları da katarak sağlamlıyorum kalınca giydirme kararımı.

Peki İngiliz anneler ve her giydirme teşebbüsümde cıkcıklanan eşim böyle mi düşünüyor?  No, canım. Anglosaksonlar bebelerini hiç de kalın giydirmiyorlar. Sonuç? 

22 yaşımda lisans üstü çalışma için gittiğim Manchester’da lahana bebekler gibi giyinmememe, olduğumdan iki beden fazla görünmeme rağmen 1 kışta 13 soğuk algınlığı atlatmayı başarmış olmam. Ya İngiliz kankiler?

Geceleri klübe girmek için spagetti askısıyla, bağcıklı ayakkabısıyla; çorapsız, mantosuz saatlerce dışarda bekleyen kızlar gördüm ve tanıdım. Ablalar Manchester’ın buz gibi soğuğunda Dodo Beach sırasında kahve bekler gibi beklerken, ben elimde mendilimde yurt odamda yatağa kapanmaya ve kaderime kahretmeye gidiyordum.

Çok mu Bridget Jones?

Görsel bbc.com'dan alınmıştır.

Bebelerini soğuk suya atan Rus Anaları gördüyseniz, değil elbet. Şimdi insan bir durur düşünür değil mi? Bu yavruceklerin anası ‘daş galpli’ mi diye? Değil oysa, yaşadığı iklime bebesini uydurmak için atasından kalma yönteme, onları TV’de izleyen ve gözlerini devirerek ekrandan kaçıran Türk analarının cık cıklı bakışlarına rağmen güveniyorlar.

Buz adam diye tanınan ve buzda en uzun süre kalan insan olma rekorunu kendi elinden alan Hollandalı Wim Hof’un da yaptığı aynen bu aslında. Bedenini soğukla çelikliyor.

Ki bu da bebelerinizi çok giydirmeyin, bırakın onu soğuğa karşı koruyan kahverengi yağ tabakası (brown fat) gelişsin diyen batılı sesle aynısı. Ekrana cıklayan Türk Anası sana söylüyorum, kendim sen duy! 

Peki Topluma Sözleşme yaptıran JJ Rousseau, yazdığı çocuk kitabı Emile’de ne diyor?

“Üst üste kazaklar giyen çocuğun vücudu bir süre sonra kendi ısı ayarını yapamıyor ve sıcağa ne kadar alışırsa soğuktan o kadar etkileniyor. Çocukların sıcaktan ziyade soğuğa alıştırılmaları daha lüzumludur, hele ki erken yaşlarda alışırlarsa büyük soğuklar çocukları asla rahatsız etmez; fakat yüksek derecede sıcaklar çocukların cildini gevşetir, bitkinlik ve rehavet verir.”  

Üstad hatta “Kışın şapka giymek de çok elzem değildir. Çocukların tüm hava koşullarına karşı dirençli olmalarını istiyorsanız, yaz ve kış gece ve gündüz başları açık olabilmelerini sağlayın” der.  

Şimdi annem bunu yazdığımı okusa önce beni, sonra rahmetliyi kovalar eminim ama aynen böyle demiş.

  • Son Söz: Etinizi, yemeğinizi bozulmasın diye emanet ettiğiniz soğuk güzeldir efem, bebelerinizi itinayla alıştırınız.
  • Son Söz 2: Yine de kendimi buz gibi denize bebe atarken hayal edemiyorum. Zira bunun kalbin durmasına neden olabileceğini söyleyen hekim sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar çok. Kendiniz için neyin en doğrusu olduğuna karar vermeden ve radikal bir tutum değişikliğine gitmeden, doktorunuzdan uzman görüşü almanızda sınırsız fayda var.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.