Emzirme Acısına ve Göğüs Ucu Yaralarına Karşı Çareler | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Emzirme Acısına ve Göğüs Ucu Yaralarına Karşı Çareler
23 Ekim 2016

Doğum ilk zor sınavdır. Emzirme rallisi ile ikinci sınav başlar. Ve meme uçları emzirmeye başlayınca çok sızlar. Hatta bazen o kadar sızlar ki, bir de bakmışsınız yara olmuş. Anne yüreğine korku salan bir spoiler vermek istemiyoruz; ama, emzirme aslında vücudun en nazik yerlerinden biri olan göğüs için bir travmadır.

Peki o zaman bu travmayı nasıl atlatırız?

emzirme acisi

‘Emzirmezseniz ne olur’a bakalım mı önce? Bebeğin talebi olmadığı çin sütünüz azabilir vaya ilk 3 haftada oluşması gereken bebek-meme bağı oluşmadığı için bebeğiniz emmekten soğuyabilir.

O nedenle emzirmeli ancak iyice nazik hale gelmiş göğüs uçlarının acısını azaltmalıyız. Philips Avent’in kelebek şekilli göğüs ucu koruyucuları tam da bu iş için var:

Ekran Resmi 2016-10-23 11.06.35

 • Göğüs koruyucular memeyle teması keserken, koruyucuların kelebek formu bebeğin burnunun annesinin tenine değmesini sağlar.
 • Uçlar silikon olduğu için kokusuzdur, alerjik değildir ve sterilizasyona dayanıklıdır.
 • Kelebek koruyucuların büyük ve küçük göğüs uçlu kadınlar için 2 boyu vardır. Göğsünüze uygun büyüklükteki ucu takarak emzirince yaşadığınız acıyı dramatik olarak azaltabilirsiniz.

Bu duruma iki hafta dayandınız mı, göğüsler emzirmeye alışır zaten.

Bunu Biliyor Muyudunuz?

 • Göğüs ucu olmayan kadınların yaşadığı çok önemli bir sorun var: İşin psikolojik boyutu bir yana, bebekleri memeyi kavrayamadığı için sütleri olmasına rağmen emzirmeyi tesis edemiyorlar. Bu sorunu yaşayan anneler Philips Avent Göğüs Koruyucuları kullanarak sorunsuz bir emzirme deneyimi yaşayabilirler. Bebek memeyi silikon uçtan kavrayabilecek ve çekip emdikçe süte ulaşabilecektir.
 • Bir de silikon uçtan emmeye alışan bebeğin emziğe daha kolay alıştığını bize ulaşan anne deyimlerinden biliyoruz.

Emzirmeyi bu şekilde acısız hale getirdikten sonra yapmanız gereken diğer şey de, göğüslerinizi kurutmanız. Bunu da Philips Avent’in kalkanlarını takarak yapabilirsiniz:

Ekran Resmi 2016-10-23 10.55.35

Emzirdiniz; bebeğiniz göğsünüzden ayrıldıktan sonra kendi sütünüzü bir miktar sıkıp göğüs ucunuza sürüyor, sonra da Philips Avent’in hava aldıran kalkanlarını takıyorsunuz.

Kalkanları bir seferde maksimum 45 dakika kullanmaya dikkat edin lütfen. Göğüslere vakum yaptığı için bu süreden daha uzun takılmaları önerilmez.

Unutmayın…

Philips Avent’in kalkan paketinden 2 set kalkan çıkar. Hava aldıran set, göğsü kurutmak içindir. Ancak hava aldırdığı için bu sette biriken sütün kullanımı sakıncalıdır, atılması gerekir.

Hava aldırmayan seti ise göğsünüzden çok süt gelip kıyafetlerinizi batırdığı zaman takıyorsunuz. Bu sette biriken süt havayla temas halinde olmadığından bakteri içermez ve Via Kap‘larda biriktirilerek kullanılabilir.

 

Emzirme Acısına ve Göğüs Ucu Yaralarına Karşı Çareler için 2 cevap

 1. Faden der ki:

  Kalkan ile göğüs ucu 45 dk kurutulduktan sonra ne yapılmalı?

  • editor der ki:

   Merhaba,
   Normal hayatınıza devam edebilirsiniz :)
   Yenidoğan dönemi ise siz kuturu kurutmaz bebeğiniz tekrar memeye gelmek isteyecektir muhtemelen.
   Özetle göğsünüzün kuruması iyileşmeyi hızlandıran süreçlerden biridir :)
   Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.