Emzik Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Emzik Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
23 Kasım 2016

Yeni doğum yapmış bir annesiniz veya bebeğinizi kucağınıza almayı sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Miniğinizin ihtiyacı olan şeyleri almak, onu beklemeyi sabredilir kılıyor biliyorum.

Aklınızda belki emzikler var. Belki de evde yığınla emzik stoğu olan annelerden olmak istemiyorsunuz. Hatta belki emziriyorsunuz ama arkadaşlarınızdan rahatını duyduğunuz için, bebeğiniz de emzik alsın istiyorsunuz.

O zaman çok sorulan, eşe dosta ve bize en çok sorulan emzik konusunun önemli soru başlıklarına beraber bakalım mı?

Emzik kauçuktan mı, silikondan mı olmalı? 

Kauçuk doğal bir malzemedir, kauçuk ağacının öz suyundan elde edilir. Ancak nadiren de olsa alerjik reaksiyona sebep olabilir. Kauçuk emzikler sterilizasyona dayanıklı olmadıkları gibi güneş ışığına ya da yenilebilir yağa maruz kaldıklarında bozulabilir.

Bu nedenle Philips Avent emziklerini silikondan imal eder. Silikon sterilizasyona çok daha uygun bir maddedir. Tatsız ve kokusuzdur olan silikon emzikler kauçuk emziklere göre daha uzun ömürlüdürler.

Buna da dikkat edin:

  • Kapağına: Satın aldığınız emziğin kapaklı olması iyidir, böylece çantanızda temiz bir şekilde saklayabilir ve yere düşünce kirlendi diye endişelenmezsiniz.
  • Son söz de emziklerin plastiğine. Silikon bir emzik seçecekseniz, emziklerin BPA’sız olmasına özellikle dikkat edin. Philips Avent’in ürün gamındaki tüm plastikler gibi emziklerde de BPA yok. Emziklerin tümünü buradan inceleyebilirsiniz.

Bebeğimin ağzı emzikten tahriş oldu, ne yapmalıyım? 

Bebekler emzik kullandıklarında, salyaları ile ağız çevrelerini ıslatabilirler. Bu ıslaklık uzun sürecek olursa bebeğinizin nazik cildini tahriş edebilir.

Philips Avent Free Flow Emzikler: Ekstra hava delikli

Philips Avent Free Flow Emzikler: Ekstra hava delikli

Philips Avent’in Free Flow emziklerinin kalkanındaki ekstra hava delikleri bu endişe gözetilerek tasarlanmıştır. Emzikle cilt arasında daha fazla hava sirkülasyonu sağladığından, en hassas ciltli bebekler bile kullanabilir.

Aklınızda olsun, emziğin kalkanında ne kadar fazla delik varsa o kadar konforlu, hijyenik ve kuru bir kullanım sunar.

Emzikten boğulan bebek olur mu? 

Olmasın inşallah. Ancak hava delikleri aynı zamanda buna karşı bir önlemdir. Diyelim ki toraman bebeğiniz bir şekilde emziğin tümünü ağzına aldı; hava delikleri sayesinde nefes almaya devam edebilir.

Philips Avent Emziklerdeki güvenlik halkası

Philips Avent Emziklerdeki güvenlik halkası

Aslında Philips Avent emziklerdeki halka bu nedenle yapılmıştır. Güvenlik halkası denen bu halkayı tutup bebeğinizin ağzından emziği hemen çıkarabilir, soluk almasını sağlayabilirsiniz.

Simetrik emzik mi, damaklı emzik mi? 

Çok sık rastlanan bir şey olmamakla beraber, dilini kullanmayı öğrenen bebekler emziği ağızlarında çevirebilirler. Eğer emziğiniz damaklı ise, çevirme durumunun tekrarı ters damak diye bilinen ortodontik bozukluğun oluşmasına sebep olabilir.

Damaklı bir emzik kullanıyorsanız, endişelenmeyin ancak dikkat edin.

Philips Avent emzikler ortodontik, esnek ve simetrik olduğu için bebeğinizin doğal damak, diş ve dişeti gelişimini destekler. Amerika’dan Madonna’nın çocuk doktoru olan Harvey Karp’ın da, Türkiye’den Dr. Gökhan Mamur’un da sağlıklı damak gelişimi için kullanılmasını önerdiği emzik çeşidi simetrik emziktir.

Bebeğime emziği ne zaman vermeliyim?

Öncelikle bunun bir zamanı var, bu zamanı kaçırdıktan sonra bebek emziğe çok güç alışıyor, bunu belirtmiş olalım.

Emziğe alıştırmak için kaçırılmaması gereken zaman aslına bakarsanız ilk aydır. Özellikle bebek – meme bağının kurulduğu  ilk 3 haftadan sonra emziğe başlama önerilir. Bununla beraber “ne kadar erken o kadar iyi” prensibi ile hastaneye giderken doğum çantasına emziği mutlaka koyan anneler olduğunu da biliyoruz.

Bebeğim emziğe nasıl alışır?

Emzik veriyorum ama bebeğim almıyor diyorsanız, şu strateji işinize yarayabilir:

Harvey Karp emziğe alıştırmak için ters psikolojiyi önerir. Yani bebek emdikçe ağzındaki emziğe hafif hafif vurup, emziği ağzından düşürecekmiş gibi yaparsınız. Ağzındaki şeyi kaybetmek istemeyen bebek, emziğe daha sıkı asılır.

Ancak bu da bebek yeni doğduğu zaman uygulanabilecek bir stratejidir. Burada you tube’a yüklediğim bir videosunu bulabilirsiniz:

Emzik kullanmayı ne zaman bırakmalı?

Emziği bırakmanın net bir zamanı yoksa da genelde iki yaş civarı bırakılmış olması öneriliyor.

Ancak siz muayenelerinizde doktorunuzdan bebeğinizin damağına bakmasını özellikle talep edin. Zira bebeğiniz emziği çok yoğun kullanıyorsa, büyüdükçe diliyle iteceğinden henüz iki yaşını doldurmuş olmasa bile diş ve damak yapısına zarar verebilir. O zaman hemen bırakması gerekir.

Şayet 1 yaşını geçti ve emziği sorunsuzca kullanıyorsanız, o zaman lütfen boyunun uygun olmasına dikkat edin. Philips Avent’te bu dönem için üretilen emzikte olduğu gibi, 18+ için bir emziğe geçmeniz gerekir.

Emziğin faydası ne?

Emmek, bebeklerin yapmayı bildikleri yegane iş. Bu yüzden onları rahatlatıyor. İngilizcesinin “pacifier” ya da “soother” yani yatıştırıcı olması bundan olsa gerek.

Sürekli emzirebilme lüksüne ve sabrına sahipseniz sorun yok. Bununla beraber, emzik almayan bebeğin annesini emzik yapma ihtimali var. Bu da her istediği an annesinden meme talep etmesi anlamına geliyor.

Ayrıca sürekli meme alıp emziği reddeden bebekler, anne memesine bağımlı oldukları için anne-baba yatağını kendi yatakları haline getirebiliyorlar.

Memede kolayca uykuya bıraktığınız meleğin, yatakhanenizin ne ara daimi elemanı olduğuna kendiniz bile şaşabilirsiniz. Bu bebeklerin kendi başlarına uyumaları daha uzun sürüyor ve kendi kendine uyumayı öğrenmeleri daha güç olabiliyor.

Bebeğim gece emzik alıyor, ama düşürünce uyanıyor ve sinirleniyor. Ne yapacağım?

Philips Avent’in karanlıkta parlayan fosforlu emziklerinden edineceksiniz. O ağlamaya başlar başlamaz, odasına sökün edecek, karanlıkta parlayan emziği şıpın diye bulacak ve meleğin ağzına tıkıştıracaksınız. Miniğiniz uykuya devam edecek, siz kaldığınız işe ya da kendi uykunuza…

Philips Avent karanlıkta parlayan fosforlu emzik

Philips Avent karanlıkta parlayan fosforlu emzik

Emziği ne kadar sürede değiştirmeliyim?

Emziğinizi her kullanımdan önce çekiştirerek kontrol edin. Emziğin üzerinde çizik ya da kopma gibi yıpranma işaretleri görüyorsanız, o emziği hemen atın. Korkulan şey bir parçanın gidip bebeğinizin soluk borusunu tıkamasıdır.

Hiç bir yıpranma yoksa da, biz emziklerin 3 ayda bir değiştirilmesini öneriyoruz.

Emziği yıkayınca içinde su kalıyor? Ne yapmalıyım?

Emziği temizlemek için sıcak su ve sabunla yıkamanız yeterli. Dilerseniz ilk 6 ay boyunca sterilize de edebilirsini. Diyelim emziğinizin içinde su gördünüz. Yıpranma emaresi yoksa bekleyin, kuruyunca o su uçacaktır.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.