Duayen Psikolog Gözünden Bebek Gelişimi Takibi | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Duayen Psikolog Gözünden Bebek Gelişimi Takibi
17 Haziran 2017

Anne ve bebek yaşamına daha iyi olanı sunabilmek için çalışan ve uzun zamandır parçası olduğum ailem Philips Avent, yeni bir sosyal sorumluluğa imza attı. Ayşe Arman sunumu ile Raffles Otel’de geçtiğimiz hafta “Bebekler Sağlıklı Büyüyor” projesinin lansmanını yaptı.

 

Ekran Resmi 2017-06-17 17.44.36

Proje Çocuk ve Gençlik Psikolojisi’nin duayeni, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in  0-3 yaş arasındaki en önemli gelişim adımlarının neler olduğunu anlattığı 14 kısa videodan oluşuyor.

Aileler bebeklerinin sağlıklı gelişimini takip edebilmek için Prof. Yavuzer’in mihenk taşlarını referans alabilecek, aksayan bir gelişim sorunu varsa, erkenden farkında olabilecekler.

Peki bu proje neden yapıldı? 

Philips Avent, özel gereksinimli çocuk annelerinin hikayeleri sahne taşıdığı “Anneler Konuşuyor”u yaptığında, pek çok anne tecrübesi dinleme şansımız olmuştu. Biliyorsunuz Anneler Konuşuyor, bir anne olarak çok zor sınavlar veren annelerin başarma öykülerini paylaştığı, öteki anneye “Bak hayat zor olabilir, ama ben bunları başardım, sen de yapabilirsin” dediği bir platform olmuştu.

Bu seneki Anneler Konuşuyor 2’de ağla ağlaya, sabah sürdüğüm maskara ile maskara olmama teknikleri geliştirdiysem de, etkinliğin bir çeşit terapi olduğunu salondan çıktıktan sonra anlamıştım:

Ekran Resmi 2017-06-17 17.38.20

Yoğunlaştırılmış hayat dersi ya da insana alternatif yaşamları gösteren, sarsıcı bir sinema filmi gibiydi sahnedeki esaslı kadınları dinlemek.

Ve özel gereksinimler…

Kimi hikayelerin bir yeri, önemli bir gelişim sorununa işaret ediyordu lakin. Bazen aile çocuğundaki geciken gelişim basamağının farkına varmayabiliyor ya da farkına varış, çocuğun oldukça ileri bir yaşında gerçekleşebiliyordu. Nedenler duygusal olsa da, gecikme ailenin hayatını bir tık daha zorlaştırabiliyordu.

Yani hayatımızın merkezi olan çocuklarımızın gelişimini izliyor ama bunu çıplak gözle yapıyorduk. Oysa aslında kocaman bir sorumluluk yumağı olan çocuklarımızı izlerken bundan fazlasına ihtiyaç vardı.

Yanı başında konuşan doğru ve uzman bir sese!

Bu kimi zaman büyük anneler, çoğunlukla bebek doktorları, kimi zaman babycenter, whattoexpect gibi siterlerse de, nadiren bir gelişim psikoloğunun bilge sesi oluyordu. İşte bu boşluğu, babacan ve uzman bir sesle değiştirme çabası #bebeklersagliklibuyuyor projesi. Bir çeşit “mute” tuşundan elini çekme hamlesi.

 

“Bu ay çocuğu şunu yapar, bu ay çocuğu bunu. Şunlar olmadıysa dikkat etmek gerekir.” diye vurucu uyarılar yapan videolar çok yakında Philips Avent’in You Tube kanalında.

Bu arada…

sizi bilmiyorum ama ben sağdaki kitapları hatmetmiş, oysa Yavuzer’in kitaplarını baş ucuma, projeden haberdar olana kadar eklemeyi düşünememiştim.

Ekran Resmi 2017-06-17 17.22.20

Oysa bilmeliydim ki Yavuzer’in söyleyeceği her şey Elaine Mazlish’den veya Aletha Solter’dan daha değerliydi.

Zira o kitaplar Batı’nın saydığı istatistiklere ve yaşam biçimi bizden çok farklı ülkelerin verilerine dayanıyordu. Kitaplardaki öğretileri akılcı bulsam da, uygulamak zor olabiliyordu. Çünkü beni ve kültürümde doğan bebekleri çalışarak yazılmamışlardı. İncelediği annelerin sadece genetik kodları değil, davranış kodları da bambaşkaydı.

Oysa Prof. Yavuzer ve onun kalibresindeki uzmanlar bu okumalardaki kültürel boşlukları dolduracak, içimdeki doğuyu, doğruyu işaret eden batıyla evlendirebilecek en kritik isimlerdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.