Bebeğiniz Yeteri Kadar Su İçiyor Mu? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebeğiniz Yeteri Kadar Su İçiyor Mu?
07 Temmuz 2017

Hava çok sıcak. Yeteri kadar su içiyor musunuz?

Bağırsağın ikinci değil, birinci beyin olduğunun ilan edildiği sağlık borsasında duymayan kalmamıştır; ama bunun en önemli göstergesi idrarınızın rengi. Şayet idrarınız açık sarı renk değilse, yeteri kadar su tüketmiyorsunuz demektir.

Yetişkinlerin takibi kolay da, ya bebekler? Bezden renk görülmüyor, onları nasıl takip edeceğiz?

avent suluk

Bakın çocuk doktoru Gökhan Mamur bebeklerin su tüketimi hakkında ne diyor:

  • 0-6 ay dönemde bebeklerin anne sütü almaları yeterli miktarda su içtikleri anlamına gelmektedir.  Anne sütünün %89’u pırıl pırıl, saf, temiz sudur.
  • Altı ayını tamamladıktan sonra su teklif edilebilir.

Bebeklerin tükettiği su nasıl olmalı? 

Aşırı steril olmaya gerek var mı? Onların suyunu bir tur kaynatıp soğutalım mı?

Bebekler ebeveynlerinin içtiği sudan rahatlıkla içebilirler. Yani içme suyu, içilmeye hazırdır ve kaynatılmasına gerek yoktur.  Dikkat edilmesi gereken bundan ziyade suyu tükettiği kabın niteliğidir.

Bebeklerinize su içirmek için kullandığınız su kabında bpa yani bisfenol-a bulunmamalıdır. Bisfenol-A östrojene benzer kimyasal yapıda olup, daha önce ilaç, şimdi ise plastik sanayide kullanılır.  Bu nedenle bu maddenin bulunduğu su kaplarını kullanmanızı tavsiye etmem.

  • Suluklarınızın geri dönüşüm üçgeninde 2, 4 veya 5 numaraları varsa kullanım için güvenlidir.
  • 1 ve 7 varsa dikkatli olun.
  • 3 ve 6 varsa asla kullanmayın.

Peki hocam suyun azı ya da çoğu var mıdır? Doğru tüketim miktarının ne olduğunu nasıl bileceğiz?

Bebeğinize su teklif ettiğinizde keyifle içiyorsa, beden zekası buna izin verdiği için içiyordur. Keyfini sürün.

Farklı yaş aralıklarının ihtiyacı olan su tüketmi yaklaşık olarak şöyledir:

 

sutuketimi-2

Ancak her konuda olduğu gibi bebeğinizi su içirmesi için zorlamayın. Unutmayın su yalnızca su vererek değil; anne sütü, formül mama, meyve, sebze ve sulu gıdalar vasıtasıyla da bebeğinizin vücuduna girmektedir ve ihtiyacını karşılamaktadır.”

Dr. Gökhan Mamur ile Su Tüketimi Hakkında Canlı Yayın:

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPhilips.AVENT.Turkiye%2Fvideos%2F1441991065856509%2F&show_text=1&width=560″ width=”560″ height=”505″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”></iframe>

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.