Bebeğin 1 Yaş Gelişimi

Bebeğiniz yavaş yavaş sözcüklerle ve davranışlarıyla “Ben de buradayım!” demeye başlıyor!

Bebeğinizin dağarcığına her gün yeni bir kelime eklenir. Gelişmiş hareket becerileri bazen onu takip etmenizi zorlaştırabilir.  Artık sizinle iletişim kurmak için hem sözcükleri, hem vücudunu kullanabilmekte, isteklerini elde etmek için mücadeleye girmektedir.

Ona sizinle ve çevresindekilerle iletişim kurmaya çalışırken yardımcı olabilirsiniz.

  • İstediklerini size göstermesini, sözcükleri adlandırmasını isteyebilirsiniz.
  • Yaşına uygun resimli kitaplar okuyabilir, resimler üzerinden kavramları tanıtabilirsiniz. 

 

Bebeğin 1 yaş gelişimi


Bu dönemde yine bebeğinizle oyun oynayarak geçireceğiniz zamanlar çok değerlidir.

  • Onunla oynarken, aklınızın da bedeninizin de “o an” “orada” olması, bebeğinizin kendisini değerli hissetmesini sağlayacaktır.
  • Aranızdaki bağı geliştirmek için, oyunların sonunda onu kucaklayıp öpebilir, oyunda sergilediği becerilerden bahsedebilirsiniz.
  • Onunla oyun oynarken onun istediği gibi oynamaya özen göstermeli, onu izleyerek o an aklından neler geçtiğini tahmin etmeye çalışmalısınız. Böylece bebeğinizi daha iyi tanıyarak, onunla iletişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğiniz bu dönemde rahat konuşamasa da, konuşabildiğinden daha çok anlıyor. “Oyuncak ayıyı getir” gibi kısa komutlar verirseniz, sizi anladığını göreceksiniz. O nedenle bir şeyleri kendi kendine yapması için ona fırsat verin. Buna kendi kendine yemesi de dâhil!

Özellikle dışarıda zaman geçirirken bebeğiniz sizi zorlayabilir. Koşmak ve araştırmak istediği ancak bunun uygun olmadığı ortamlarda “Yapma!” dediğinizde, komutunuzu anlasa bile bunu yapamayabilir. Zira kendisini durdurabilecek kontrol mekanizmasına sahip değildir. Böyle zamanlarda “yavaş yürü” demek veya oynamasını istemediğiniz obje yerine farklı bir alternatif sunmak işe yarayacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>