Bebeğin 3-6 Ay Arası Gelişimi

Bebeğin hareketlenmesi

Bebeğiniz bu dönemde gelişen becerileriyle sizi şaşırtabilir. Giderek hareketlenen ve kendi vücudunu keşfetmeye başlayan bebeğinize, bu keşifte rehberlik edebilirsiniz.

Örneğin yaklaşık üç aylıkken ellerine bakacak ve parmaklarını keşfedecek. Ancak elini her ağzına götürdüğünde bunu başaramayacak ve bazen ağlamaya başlayacak. Böyle bir durumda bebeğiniz panik içinde olacaktır.

3-6 ay arası bebek gelişimi

Onun bu haline panikle yanıt vermek iyice ağlamasına sebep olabilir. Sakince elini alıp ağzına götürürken onu “Biliyorum senin için çok zor, ben senin yanındayım” gibi cümlelerle sakinleştirebilirsiniz. Sesinizin tonu, sakinliğiniz, yumuşak hareketleriniz, en çok da onun ihtiyaçlarını anlayabilmeniz ona çok iyi gelecektir! Bu iletişim biçimini şimdiden geliştirmeniz ileride sağlıklı bir anne-baba-çocuk ilişkisi için çok işe yarayacaktır.

Beslenme ve uyku

Bu aylarda yine beslenme ve uyku sizin için en önemli konular olmaya devam edecek. Bazı bebeklerde yavaş yavaş bir düzen oturmaya başlarken, bazı bebeklerle bir düzen sağlamak pek de kolay olmaz. Her bebeğin farklı olduğunu, öğrenmeleri için zaman ve sabır gerektiğini kendinize hatırlatmak sizi rahatlatacaktır.

Özellikle çalışma hayatına geri dönmek isteyen ancak anne sütünün faydalarından da uzak kalmak istemeyen anneler bu konuda kaygılar taşıyabilir. Bu durumla baş etmek için çeşitli çözümler olduğunu unutmayalım. Anne sütünün gerekli zamanlarda baba tarafından biberonla bebeğe verilmesi, baba-bebek bağının gelişmesine de olumlu katkıda bulunacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>